Master of Science w dziedzinie medycyny tropikalnej (MTM)
Antwerp, Belgia
CZAS TRWANIA
1 Years
JĘZYKI
Język angielski
TEMPO
Pełny etat, Niepełny etat
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
01 Feb 2025
NAJWCZEŚNIEJSZA DATA ROZPOCZĘCIA
01 Sep 2025
CZESNE
EUR 5460 *
FORMACIE STUDIÓW
W kampusie
* EOG / 16 500 EUR - spoza EOG
Wstęp
Master of Science in Tropical Medicine (MTM) to program 60 punktów kredytowych z możliwością wyboru między orientacją nauk biomedycznych lub klinicznych. Opiera się na doświadczeniu Instytutu Medycyny Tropikalnej (ITM).
MTM ma na celu rozwijanie umiejętności badawczych w zakresie diagnozowania i zarządzania najbardziej rozpowszechnionymi i powracającymi chorobami tropikalnymi na świecie; ma na celu wzmocnienie szkolenia w zakresie technik i metod badawczych w dziedzinach klinicznych i biomedycznych oraz ma na celu przyczynienie się do rozwoju potencjału badawczego w warunkach ograniczonych zasobów. Ponadto MTM umieszcza odpowiednie badania biomedyczne i kliniczne w szerszej perspektywie zdrowia publicznego.
Szczególne dla tego mistrza jest to, że
- (a) obejmuje łańcuch chorób tropikalnych "od laboratorium do łóżka", koncentrując się zarówno na patogenach, jak i pacjentach,
- (b) integruje wiedzę kliniczną i biomedyczną w zakresie chorób tropikalnych w środowiskach o ograniczonych zasobach, ale także w innych środowiskach, w których występują choroby tropikalne, oraz
- (c) koncentruje się na badaniach biomedycznych i klinicznych/epidemiologicznych, w tym na rozwoju konkretnych kompetencji laboratoryjnych w określonych warunkach.
Dwie orientacje
Studenci mogą wybrać między kierunkiem Clinical Sciences lub Biomedical Sciences i mogą skupić swoje studia na badaniach lub kompetencjach zawodowych (patrz poniżej).
W jaki sposób?
MTM jest nauczany w ITM, stymulującym międzynarodowym środowisku akademickim, z multidyscyplinarną perspektywą i naciskiem na krytyczną refleksję. Wieloaspektowe kulturowe i zawodowe pochodzenie międzynarodowej grupy studentów stymuluje wymianę, analizę porównawczą i konfrontację pomysłów. Kadra dydaktyczna ITM jest szeroko zaangażowana w badania w krajach o niskim i średnim dochodzie i posiada znaczną "wiedzę terenową".
Idealni studenci
Dla kogo?
- specjaliści kliniczni lub biomedyczni, którzy chcą pracować w laboratoriach referencyjnych, instytucjach badawczych oraz w sektorze podmiotów zajmujących się ochroną zdrowia (NGO) zaangażowanych w Globalne Południe i
- naukowcy kliniczni lub biomedyczni, którzy chcą prowadzić badania podstawowe, stosowane lub operacyjne w instytutach akademickich/badawczych lub laboratoriach referencyjnych.
Wynik programu
Po ukończeniu studiów studenci MTM powinni potrafić:
- Wykazać się na poziomie zaawansowanym konkretną wiedzą i wglądem w dziedzinie medycyny tropikalnej
- Krytycznie analizuj cechy epidemiologiczne, biomedyczne i kliniczne chorób tropikalnych
- Identyfikować i krytycznie omawiać determinanty zdrowotne związane z chorobami tropikalnymi
- Kontekstualizuj wiedzę kliniczną i biomedyczną z zakresu medycyny tropikalnej, biorąc pod uwagę społeczno-ekonomiczne i kulturowe cechy miejsc o niskich zasobach
- Analizuj i interpretuj dokładność i pułapki testów laboratoryjnych na choroby tropikalne
- Korzystaj z odpowiednich narzędzi badawczych i umiejętności w badaniach klinicznych i/lub biomedycznych nad chorobami tropikalnymi
- Opracować i właściwie wdrożyć kolejne etapy projektu naukowo-badawczego
- Odpowiedzialny wkład w profesjonalny i multidyscyplinarny międzynarodowy zespół
- Komunikować w formie pisemnej i ustnej wyniki badań i ich związek z Celami Zrównoważonego Rozwoju społecznościom naukowym i zawodowym.
- Studenci wybierający kierunek Nauki Kliniczne powinni także potrafić:
- Należy postawić rozsądną diagnozę różnicową i zaplanować odpowiednie postępowanie kliniczne w określonych warunkach
- Sformułuj wytyczne oparte na dowodach, aby ulepszyć opiekę kliniczną lub praktyki laboratoryjne w warunkach ograniczonych zasobów
- Ulepszanie decyzji klinicznych w oparciu o nowe elementy naukowe (literatura i własne doświadczenie) w dziedzinie medycyny tropikalnej, biorąc pod uwagę ograniczone zasoby
- Formułować i uzasadniać problem badawczy z zakresu diagnostyki i leczenia chorób tropikalnych oraz zastosować odpowiednie metody badawcze.
- Studenci wybierający kierunek Nauki Biomedyczne powinni także potrafić:
- Samodzielnie stosować odpowiednie techniki badawcze w obrębie nauk biomedycznych
- Dokonaj świadomego wyboru w zakresie dostosowanych technik laboratoryjnych w warunkach ograniczonych zasobów
- Wybierz odpowiednie metody badawcze i zastosuj je w odpowiednim kontekście
- Napisz propozycję badań zgodnie z wytycznymi zawartymi w wniosku o grant.
Program
MTM składa się z trzech części i jest pomyślany jako program oferujący szerokie możliwości w zakresie elastyczności studiów: studenci mogą rozłożyć naukę na kilka lat (maksymalnie 5 lat w trybie niestacjonarnym) i przeplatać naukę z pracą. Istnieje jednak możliwość studiowania w trybie stacjonarnym (1 rok akademicki).
Części to:
- Kurs podstawowy: Wprowadzenie do międzynarodowego zdrowia i jego elementów (20 ECTS).
- Zaawansowane komponenty kursu: dwa to komponenty kursu zorientowane na orientację (10 ECTS), wybierając jedną z nich, studenci potwierdzają swój wybór kierunku: Tropical Biomedical Sciences (tylko dla orientacji Biomedical Sciences, 10 ECTS) lub Tropical Medicine and Clinical Decision Making (tylko dla orientacji Biomedical Sciences, 10 ECTS) lub Tropical Medicine and Clinical Decision Making (tylko dla orientacji dla orientacji Nauk Klinicznych, 10 ECTS). Pozostałe elementy kursu mają charakter fakultatywny i powinny łącznie obejmować co najmniej 15 punktów.
- Projekt pracy dyplomowej (15 ECTS).
Niektóre możliwe zaawansowane krótkie kursy (w sumie 15 punktów lub więcej):
- Zaawansowane Jedno zdrowie (4 ECTS)
- Podejmowanie decyzji klinicznych w przypadku gruźlicy lekoopornej (5 ECTS)
- Interwencje szpitalne mające na celu powstrzymanie oporności na antybiotyki w warunkach o niskich zasobach (5 ECTS)
- Dane molekularne dotyczące chorób zakaźnych (5 ECTS)
- Analiza wielu zmiennych (5 ECTS)
- Metody jakościowe i mieszane w międzynarodowych badaniach zdrowia (8 ECTS)
- Dochodzenia i badania dotyczące epidemii (5 ECTS)
- Dane do działania (nowy kurs w przygotowaniu) (5 ECTS)
- Zdrowie seksualne i reprodukcyjne (5 ECTS)
- Choroby niezakaźne (5 ECTS)
- Polityka farmaceutyczna w systemach opieki zdrowotnej (5 ECTS)
- Krótki kurs badań klinicznych i medycyny opartej na dowodach + Podstawy badań klinicznych: GCP i nie tylko (9 + 1 ECTS)
Praca dyplomowa
- Praca dyplomowa (15 ECTS)
Struktura MTM pozwala zatem studentom zaproponować spójny, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan studiów .
Niniejszy tymczasowy plan studiów stanowi część pliku wniosku. W aplikacji studenci wybierają:
- pomiędzy studiami stacjonarnymi lub niestacjonarnymi
- pomiędzy naukami klinicznymi lub naukami biomedycznymi poprzez zaawansowane komponenty kursu
- i tymczasowy temat pracy dyplomowej.
Studenci, którzy wybiorą studia niestacjonarne, mogą także realizować elementy zajęć z szerszej oferty studiów w ITM i/lub mogą zdecydować się na mobilność zaliczeniową i realizować elementy (moduły) zajęć w innych uczelniach, poprzez:
- Akredytowane kursy oferowane w międzynarodowej sieci tropEd
- Odpowiednie kursy akredytowane przez NVAO organizowane przez uniwersytety flamandzkie/holenderskie.
MTM wykorzystuje ustalone metody uczenia się dorosłych, kładąc nacisk na partycypacyjne podejście do uczenia się. Nauczanie składa się z interaktywnych wykładów, sesji w małych grupach, po których następują prezentacje plenarne i dyskusje, praca indywidualna lub grupowa z coachingiem, sesje laboratoryjne i prezentacje związane z zadaniami. Ponadto do czytania przygotowawczego i dodatkowego oraz do zadań osobistych wymagana jest praca osobista.