Keystone logo
Niemcy

Nauka Opieka zdrowotna w Niemcy 2025

Zmień walutę

Podstawowy miesięczny koszt utrzymania

  • Wynajem we wspólnym mieszkaniu

    507
  • Udział mediów

    91
  • Abonament internetowy

    43
  • Transport lokalny

    60

Przykładowy koszt stylu życia

  • Zestaw fastfood

    9
  • Bilet do kina

    12
  • Kufel lokalnego piwa

    4

Wymagania dotyczące wizy

  1. Wiza na kurs językowy (Visa for Language Learning) - idealna opcja dla tych, którzy chcą się uczyć języka niemieckiego w Niemczech.
  2. Wiza studencka (Visum Zur Studienbewerbung) - jeśli chcesz studiować w Niemczech, ale wciąż próbujesz znaleźć odpowiedni program lub nie dostałeś jeszcze potwierdzenia z uczelni.
  3. Wiza studencka (Visum Zu Studienzwecken) - jeśli zostałeś już przyjęty na niemiecką uczelnię.

Jakiej wizy potrzebujesz?

Nazwa wizy

Wiza na kurs językowy; Wiza dla kandydatów na studentów; Wiza studencka

Cena i waluta

EUR 60

Powinieneś spodziewać się, że za wizę studencką do Niemiec zapłacisz 60 € (~74 USD).

Kto może ubiegać się o wizę?

Dla obywateli z UE lub z Islandii, Norwegii, Szwajcarii czy Liechtensteinu do wjazdu do Niemiec konieczne jest jedynie posiadanie dowodu osobistego. Posiadanie wizy nie jest konieczne.

Obywatele Australii, Izraela, Japonii, Kanady, Nowej Zelandii, Korei Południowej i USA mogą ubiegać się o wizę nawet po przyjeździe do Niemiec.

Dla obywateli innych krajów konieczne jest ubieganie się o wizę przed przyjazdem do Niemiec.

W przypadku pobytu w Niemczech krótszego niż 90 dni, przepisów jest jeszcze więcej. Obywatele niektórych krajów mogą na ten czas wjechać do Niemiec bez wizy. Są to Wenezuela, Watykan, Urugwaj, Singapur, Seszele, Paragwaj, Panama, Nikaragua, Meksyk, Mauritius, Malezja, Makau, Chorwacja, Gwatemala, Salwador, Kostaryka, Chile, Brunei, Brazylia, Boliwia, Bermudy, Barbados, Bahamy i Argentyna.

Aktualne wymagania wizowe dla wszystkich krajów można znaleźć na stronie internetowej niemieckiego Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.auswaertiges-amt.de/en/einreiseundaufenthalt/visabestimmungen-node

Gdzie można złożyć wniosek?

Ambasada lub konsulat Niemiec

O wizę należy ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie Niemiec w swoim kraju.

Witryna:

Jak złożyć wniosek?

Po pierwsze, należy umówić się na rozmowę wizową. W dniu rozmowy należy zaoferować swoje dokumenty aplikacyjne o wizę.

Dokumenty, które zazwyczaj są potrzebne to:

  • Wypełniony formularz zgłoszeniowy
  • Ważny paszport
  • Dwie fotografie
  • List potwierdzający przyjęcie na niemiecką uczelnię
  • Wykaz osiągnięć akademickich
  • Certyfikat znajomości języka niemieckiego lub dowód, że zamierzasz uczęszczać na kurs językowy w Niemczech (jeśli studiujesz w języku niemieckim)
  • Dowód, że posiadasz wystarczające środki na utrzymanie podczas pobytu w Niemczech (8,700 euro na rok, czyli około 9 390 dolarów amerykańskich)
  • Zaświadczenie o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego
  • Oświadczenie o autentyczności złożonych dokumentów

W zależności od ambasady, możesz również potrzebować dowodu na to, że nie jesteś karany.

W pierwszym tygodniu po przyjeździe do Niemiec każdy musi zameldować się w miejscowym urzędzie meldunkowym (Einwohnermeldeamt). Należy zabrać ze sobą paszport/dowód osobisty (ewentualnie wizę), potwierdzenie adresu zamieszkania w Niemczech (np. umowę najmu od właściciela mieszkania) oraz ewentualnie świadectwo rejestracji z kursu. Otrzymają Państwo potwierdzenie zameldowania.

Kiedy należy złożyć wniosek?

Rozpatrywanie wniosku wizowego trwa zazwyczaj około 6 do 8 tygodni w przypadku kursu językowego. Jeśli jednak kurs językowy jest dłuższy niż trzy miesiące, czas rozpatrywania wniosku może wydłużyć się do 8 do 10 tygodni. A w szczycie sezonu turystycznego, wnioski mogą być wysyłane w okresie oczekiwania. Zatem studenci potrzebujący wizy studenckiej do Niemiec powinni składać wnioski z dużym wyprzedzeniem przed rozpoczęciem kursu. Należy złożyć wniosek jak najwcześniej, a przynajmniej trzy miesiące przed przeprowadzką do kraju.

Wizy studenckie są ważne tylko przez okres trwania kursu lub programu. Pozwolenia na pobyt są zazwyczaj wydawane na rok, ale mogą być przedłużane.

Czas przetwarzania

8 Weeks

Możliwości pracy

Obywatele krajów UE/EOG i Szwajcarii mogą swobodnie pracować w Niemczech, ale nie dłużej niż 20 godzin tygodniowo w czasie semestru.

Obywatele UE/EOG/Szwajcarii (od lipca 2015 r. także Chorwaci) mogą pracować bez zezwoleń do 120 pełnych lub 240 półdniówek w roku (w tym wolontariat). Można pracować więcej godzin, jeśli jest się zatrudnionym przez uczelnię jako student lub asystent absolwenta; w przypadku innych rodzajów zatrudnienia na przekroczenie limitu 120/240 potrzebne jest pozwolenie Agentur für Arbeit (Federalnej Agencji Pracy) oraz Urzędu ds. Cudzoziemców. Studienkolleg i studenci języków obcych potrzebują zezwolenia tych urzędów, aby podjąć jakąkolwiek pracę. Studenci nie mogą być freelancerami ani prowadzić działalności gospodarczej.

Godzin na tydzień

20

Dlaczego potrzebujesz tego typu wizy?

Oto główne powody, dla których Twój wniosek o niemiecką wizę studencką może zostać odrzucony:

  • Słaba sytuacja finansowa
  • Słaby profil akademicki
  • Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej
  • Niewystarczający poziom językowy (niemiecki lub angielski)
  • Niezgodność z wybranym programem studiów