utu.fi/stopnie
Program studiów magisterskich w zakresie nauk fizycznych i chemicznych - ścieżka specjalizacji Chemia of Drug Development zapewnia teoretyczne i praktyczne umiejętności w zakresie badań przesiewowych leków, identyfikacji, projektowania i ukierunkowania.
Jak znaleźć, zidentyfikować, zaprojektować i ukierunkować nowe leki?
Program zapewnia solidną wiedzę na jeden lub więcej z następujących tematów, które obejmują chemię opracowywania leków z nieco innych perspektyw: chemia bioanalityczna, chemia bioorganiczna i chemia radiofarmaceutyczna. Ponadto nauczysz się opanować najnowocześniejsze metody potrzebne do pełnej identyfikacji cząsteczek leków i ich ilościowego oznaczania z różnych typów tkanek i mieszanin metabolitów. Nasze podejście zapewnia silną, praktyczną wiedzę z zakresu chemii medycznej, ponieważ praktyczna praca laboratoryjna stanowi duszę naszego programu.
Doskonałość akademicka i doświadczenie
Nasze podejście do chemii opracowywania leków jest unikalną kombinacją obszarów badawczych, które są ze sobą ściśle powiązane, ale które wymagają innego rodzaju wiedzy. Wszystkie trzy opcje są reprezentowane przez uznane, najwyższej klasy grupy badawcze: Grupę Bioorganiczną, Grupę Chemii Radiofarmaceutycznej, Chemię Bioanalityczną wraz z Grupą Technologii Detekcyjnej i Grupą Badawczą Chemii Naturalnej.
Głównym celem badań nad chemią bioorganiczną jest opanowanie kluczowych pojęć dotyczących reakcji organicznych, stereochemii i fizycznej chemii organicznej. W ten sposób student może projektować i wykonywać syntezy organiczne oraz rozumieć biologię chemiczną. Grupa Bioorganic specjalizuje się w syntezie biopolimerów (oligonukleotydów, oligosacharydów i peptydów), mechanizmach ich interakcji na poziomie molekularnym oraz zastosowaniu tej wiedzy do rozwiązywania problemów medycznych.
Studenci chemii radiofarmaceutycznej mogą specjalizować się w chemii radiosyntezy i zastosowaniach krótkożyciowych, znakowanych izotopowo radioznaczników emitujących pozytony. Te znaczniki są wykorzystywane w pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), która umożliwia obrazowanie procesów biochemicznych in vivo zarówno w zdrowiu, jak i chorobie. Synteza radioznaczników obejmuje zarówno małe cząsteczki o małej masie cząsteczkowej, jak i makrocząsteczki, zazwyczaj peptydy, białka i ich fragmenty. Nauczanie chemii radiofarmaceutycznej odbywa się w ścisłej współpracy z Centrum PET w Turku, Narodowym Instytutem będącym współwłasnością University of Turku , Uniwersytetu Åbo Akademi i Okręgu Szpitalnego w południowo-zachodniej Finlandii.
Studenci chemii bioanalitycznej poznają najważniejsze (bio)analityczne techniki wykrywania i separacji oraz potrafią zastosować te techniki w chemii medycznej i odkrywaniu leków. Student umie projektować testy bioanalityczne i metody separacji do identyfikacji, kwantyfikacji i mapowania właściwości potencjalnych leków i cząsteczek docelowych – również w praktyce. Kursy są prowadzone przez Grupy Badawcze Chemii Naturalnej i Technologii Wykrywania. Treść kursów jest uważana za odpowiadającą potrzebom sąsiednich gałęzi przemysłu w zakresie chemii bioanalitycznej.
Obiekty Chemii Rozwoju Leków są nowoczesne. Mamy bezpośredni dostęp do grup przedklinicznych i klinicznych Centrum PET w Turku. Centrum PET posiada cztery cyklotrony do produkcji radionuklidów oraz 25 gorących komór do syntezy radioznaczników. W Katedrze Chemii zmodernizowaliśmy ostatnio obiekty NMR o nowoczesne magnesy 500 i 600 MHz z kriosondami, które ułatwiają pracę przy niskich stężeniach leków. Mamy bezpośredni dostęp do instrumentów UPLC-MS/MS z detektorami z potrójnym kwadrupolem i spektrometrią mas o wysokiej rozdzielczości. Wydajny spektrometr ECD uzupełnia sprzęt potrzebny do dokładnej identyfikacji produkowanych i oczyszczanych kandydatów na leki. Wiedza o tym, jak opanować ten sprzęt i techniki, jest prawdziwą zaletą dla chemika, który kończy nasz program.
Praca magisterska i tematy
Projekt Laboratorium Mistrza będzie stanowić podstawę do pracy magisterskiej. Ten projekt laboratoryjny jest częścią prawdziwego projektu badawczego odbywającego się na wydziale i realizowanego pod kierunkiem przełożonego. Praca magisterska zostanie napisana na podstawie wyników projektu laboratoryjnego i przeglądu odpowiedniej literatury przedmiotu.
Istnieje możliwość prowadzenia projektu laboratoryjnego na innej uczelni lub w przemyśle.
Przykładowe tematy prac dyplomowych:
Fluorescencyjne sondy oligonukleotydowe do badań przesiewowych surogatów nukleozasad o wysokim powinowactwie
Synteza w fazie roztworu krótkich oligo-2′-deoksyrybonukleotydów przy użyciu klastrowych nukleozydów jako rozpuszczalnego nośnika
Synteza radiofarmaceutyków znakowanych 11C i 18F
Nowe metody oznaczania ilościowego i badania przesiewowego adduktów antocyjanów i garbników w 300 odmianach wina czerwonego
Wzmocnienie działania przeciwrobaczego metabolitów roślinnych poprzez modyfikacje chemiczne