Magister fizyki promieniowania medycznego

Informacje ogólne

Opis programu

Od odkrycia promieni rentgenowskich i radioaktywności pod koniec XIX wieku promieniowanie jonizujące było wykorzystywane w medycynie do celów diagnostycznych i terapeutycznych. Dziś połowa wszystkich chorych na raka na świecie jest leczona radioterapią, a metody diagnostyczne oparte zarówno na promieniowaniu jonizującym, jak i niejonizującym stanowią główny kamień węgielny współczesnej medycyny. Jako fizyk medyczny jesteś ekspertem medycznym zarówno od fizycznych, jak i biologicznych aspektów promieniowania, a także jesteś odpowiedzialny za bezpieczne i zoptymalizowane wykorzystanie promieniowania.

Nasz program magisterski zapewnia głęboką, interdyscyplinarną wiedzę niezbędną do wypełnienia tych obowiązków, a także szkoli, aby być liderem w ciągłym rozwoju praktyki klinicznej. Przygotowuje cię również do kariery w branży, w szwedzkim urzędzie ds. Bezpieczeństwa radiologicznego oraz w badaniach. Po zdobyciu biegłości w języku szwedzkim i dodaniu krótkiego kursu wprowadzającego do programu nauczania, uzyskasz także stopień naukowy fizyka medycznego.

Powody, dla których warto wybrać Stockholm University

Studiuj na pograniczu nauki, w sercu historii

W Sztokholmie znajduje się Radiumhemmet, pierwsza klinika onkologiczna w Szwecji założona w 1910 r. Od 1938 r. Radiumhemmet jest częścią Karolinska University Hospital w Solnej, gdzie znajduje się również oddział Fizyki Promieniowania Medycznego. Tutaj opracowano wiele nowoczesnych technik radioterapii, takich jak brachyterapia, radioterapia modulowana intensywnością (IMRT) i terapia promieniowaniem ciała (SBRT), które każdego roku leczą i leczą tysiące pacjentów na całym świecie. Tutaj również jest prowadzony program magistra fizyki promieniowania medycznego, przez aktywnych badaczy w tej dziedzinie, w ścisłej współpracy z ekspertami klinicznymi ze szpitala.

Najwyższej klasy edukacja translacyjna z wieloma możliwościami

Fizyka promieniowania medycznego jest wysoce interdyscyplinarną nauką obejmującą wiele dziedzin, w tym fizykę, matematykę, chemię, biologię i medycynę. Oznacza to szczególne wyzwania podczas studiowania fizyki promieniowania medycznego i stawia wysokie wymagania dotyczące jakości edukacji. Podkreśla także znaczenie współpracy z ekspertami z innych dziedzin. Ponieważ program studiów magisterskich jest prowadzony przez dział badań fizyki promieniowania medycznego, wszyscy nauczyciele są bardzo zaangażowani w edukację. Wszyscy nauczyciele są również aktywnymi badaczami w tej dziedzinie, realizującymi projekty z krajowymi i międzynarodowymi współpracownikami z kilku dziedzin.

Jako student programu magisterskiego otrzymasz zatem edukację najwyższej jakości i będziesz w bliskim kontakcie z najnowszymi badaniami. Ponadto wielu nauczycieli ze szpitala zyska głębokie zrozumienie rzeczywistości klinicznej, a także praktykę kliniczną objętą programem. W zależności od twoich zainteresowań i rodzaju kariery zawodowej, którą chciałbyś podjąć po ukończeniu studiów (np. Klinicznej, akademickiej itp.), Projekt dyplomowy w wysokości 30 punktów może zostać wykonany w szpitalu, u jednego z badaczy w oddziale lub w współpraca z przemysłem.

126159_photo-1562415072-ee88155b809a.jpgValentyn Mytchyk / Unsplash

Struktura programu

Ponieważ program magistra fizyki promieniowania medycznego jest równoważny dwóm ostatnim latom kształcenia zawodowego, aby zostać fizykiem medycznym, wszystkie kursy są obowiązkowe. W pierwszym roku będziesz studiować radiobiologię i ochronę przed promieniowaniem, a także obejmować specjalizacje diagnostyczne fizyki medycznej, w tym praktykę kliniczną na wszystkich oddziałach diagnostycznych w szpitalu.

Drugi rok poświęcony jest radioterapii (w tym pięciotygodniowej praktyce klinicznej) i projektowi dyplomowemu, który jest ustalony na 30 punktów. Temat projektu nie musi mieć związku klinicznego, a wielu naszych absolwentów kontynuuje pracę w branży w szwedzkim urzędzie ds. Bezpieczeństwa radiologicznego i / lub kontynuuje karierę naukową.

Szwedzki system kredytowy jest zgodny z europejskim standardem ECTS. 30 ECTS odpowiada jednemu semestrowi studiów stacjonarnych.

Pierwszy rok

 • Analiza obrazu i systemu FK7064 9 punktów
 • Podstawowa radiobiologia FK7065 9 punktów
 • Ochrona przed promieniowaniem i radiologia środowiskowa FK8030 7,5 punktów
 • Fizyka radiologii diagnostycznej FK8031 10.5 punktów (start)
 • Fizyka radiologii diagnostycznej FK8031 10.5 punktów (ciąg dalszy)
 • Obrazowanie rezonansu magnetycznego FK8032 10 kredytów
 • Fizyka medycyny nuklearnej FK8037 11 punktów
 • Profesjonalna rola fizyka medycznego FK8038 3 kredyty

Drugi rok

 • Radioterapia Fizyka i biologia FK8035 22,5 punktów
 • Radioterapia kliniczna Fizyka i biologia FK8036 7,5 punktów
 • Projekt stopnia FK9006 30 punktów

Przykłady ostatnich projektów dyplomowych

 1. Optymalizacja kliniczna znormalizowanego algorytmu rekonstrukcji w PET. (2018)
 2. Ryzyko drugiego raka z powodu terapii protonowej raka piersi - wpływ niepewności fizjologicznych i radiobiologicznych. (2018)
 3. Algorytm Ray Cast / Dose Superposition do terapii siatką protonową. (2017)

Perspektywy rozwoju kariery

Z tytułem magistra fizyki promieniowania medycznego na Stockholm University będziesz w stanie znaleźć pracę w kilku obszarach, w tym w ochronie przed promieniowaniem i przemyśle zaangażowanym w produkcję sprzętu i oprogramowania potrzebnego do medycznych zastosowań promieniowania jonizującego. Będziesz także mógł kontynuować karierę naukową (zarówno w Szwecji, jak i za granicą).

Zdobycie biegłości w języku szwedzkim i dodanie do programu nauczania naszego podstawowego kursu z podstaw anatomii, fizjologii i onkologii pozwoli ci uzyskać dyplom naukowy jako fizyk medyczny. Dzięki temu możesz ubiegać się o zaświadczenie o pracy jako fizyk medyczny w klinice. Certyfikat jest przyznawany przez National Board of Health and Welfare.

Dlaczego Stockholm University ?

Studiowanie na Stockholm University w Stockholm University robi różnicę

Stockholm University jest jednym ze 100 najwyżej ocenianych uniwersytetów na świecie i największą szwedzką instytucją szkolnictwa wyższego z najwyższej jakości edukacją i wybitnymi badaniami w wielu różnych dziedzinach.

Nasz kampus znajduje się w Królewskim Parku Narodowym, zaledwie kilka minut od centrum Sztokholmu. Sztokholm został niedawno oceniony jako najbezpieczniejsza stolica w Europie i słynie z wielu zielonych i czystych terenów. Sztokholm jest liderem w obszarach takich jak opieka społeczna, równość, IT, zrównoważony rozwój i innowacje. Znany z bycia otwartym społeczeństwem, Szwecja zajmuje także drugie miejsce na świecie w Indeksie Postępów Społecznych.

Wymagania kwalifikacyjne

Bachelor of Science Degree, w tym co najmniej 90 punktów z fizyki, a także wiedza odpowiadająca:

 • Źródła promieniowania z zastosowaniami medycznymi, 7,5 KM (FK5028)
 • Oddziaływanie promieniowania jonizującego z materią, 9 KM (FK5029)
 • Detektory promieniowania i metody pomiarowe, 7,5 KM (FK4016)
 • Dozymetria promieniowania, 7,5 KM (FK4014)
 • Podstawowa znajomość anatomii, fizjologii i onkologii

Wiedza równoważna kursowi szwedzkiego w szkole średniej II stopnia angielski B / Englis.

Wnioski i czesne są wymagane, chyba że jesteś obywatelem UE / EOG lub posiadasz status długotrwałego / stałego pobytu w Szwecji (lub tymczasowy pobyt z powodów innych niż studia).

Ostatnia aktualizacja Listopad 2019

Informacje o uczelni

The Faculty of Science at Stockholm University is the largest science faculty in Sweden and is among the top hundred science faculties in the world on the Shanghai ranking. The Faculty offers top-clas ... Czytaj więcej

The Faculty of Science at Stockholm University is the largest science faculty in Sweden and is among the top hundred science faculties in the world on the Shanghai ranking. The Faculty offers top-class education in a number of programs and courses, at the Master's level more than 30 study programs are given in English. Pokaż mniej